featured

“Gjenocid kulturor”/ Studimi: Rusia kërkon të zhdukë identitetin ukrainas

Rusia po përdor persekutimin fetar si pjesë e një “fushate të gjenocidit kulturor” për të çrrënjosur identitetin ukrainas, sipas një studimi të ri.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) identifikoi 13 vende kulti që ishin plaçkitur, përdhosur ose shkatërruar dhe 26 që ishin mbyllur, nacionalizuar ose konvertuar me forcë.

Forcat ruse ka të ngjarë të intensifikojnë një fushatë për të zhdukur sistematikisht organizatat fetare që janë të pavarura nga kontrolli i Kremlinit, tha instituti me qendër në SHBA.

“Fushata e represionit fetar të Rusisë synon pamëshirshëm kishat ukrainase dhe pakicat ruse ‘të padëshirueshme’ në Ukrainën e pushtuar në një bazë sistematike,” thuhet në studimin e ISW.

“Përndjekjet fetare ruse ka të ngjarë të jenë gjithashtu pjesë e një fushate të vazhdueshme gjenocidi kulturor dhe spastrimi etnik rus që synon zhdukjen e idesë së një kombësie të pavarur ukrainase”.

ISW vuri në dukje se Rusia “konfiskonte sistematikisht” pronat që i përkasin Kishës Ortodokse të Ukrainës dhe “eliminimin e adhurimit” në gjuhën ukrainase.

Kremlini mbylli kishën kryesore katolike greke të Ukrainës në Melitopol në nëntor, duke kapur dhe deportuar dy priftërinj ukrainas, thuhet në raport.

Në të njëjtin qytet, ushtarët rusë arrestuan një pastor protestant dhe mbyllën kongregacionin e tij, thuhet se për shkak të besimeve pro-ukrainase.

ISW tha se kishte parë raporte të persekutimeve baptiste pranë qyteteve të pushtuara të Severodonetsk, Lysychansk, Mariupol dhe Melitopol.

Ministria ruse e Punëve të Brendshme në Kherson tha se eliminoi një kongregacion të nëndheshëm të Dëshmitarëve të Jehovait në janar, raportoi ISW.

“Përkrahësit e lirisë fetare ndërkombëtare duhet të mbështesin përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territoret e saj,” tha ISW.


Top Channel

“Gjenocid kulturor”/ Studimi: Rusia kërkon të zhdukë identitetin ukrainas
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!