featured

Ndotja masive e ajrit në Tajlandë, problem turistik

Nivelet e larta të ndotjes në qytetin verior të Tajlandës, Chiang Mai dhe provincat përreth po i mbajnë larg turistët dhe po alarmojnë vendasit, me qeverinë të hënën, më 10 prill, duke u kërkuar banorëve të shmangin aktivitetet në natyrë.

Për disa javë muajin e kaluar qyteti ishte në krye të grafikut global të platformës informative të cilësisë së ajrit IQAir për cilësinë e dobët të ajrit, përpara Lahore, Pakistan dhe Nju Delhi, Indi.

Chiang Mai, i njohur për pamjet e tij piktoreske malore, tempujt dhe kafenetë elegante, priti 10.8 milionë vizitorë në periudhën para pandemisë 2019, por prenotimet e hoteleve në qytet kanë rënë në 45% të frekuencës, tha për Reuters presidenti i Shoqatës së Hoteleve Thai, Phunut Thanalaopanich, Kapitulli Verior. e hënë.

Kjo është shumë më pak se 80% deri në 90% që pritet përpara festave të Vitit të Ri Thai të kësaj jave, të njohura si Songkran.

“Kjo (ka ndikuar) në biznesin tim … njerëzit nuk po vijnë, (ata) nuk mund ta shohin pamjen,” tha Sunat Insao, 53 vjeç, i cili shet lëng portokalli.

Duke adresuar përkeqësimin e cilësisë së ajrit në veri, ministria e shëndetësisë e Tajlandës i kërkoi publikut të shmangë aktivitetet në natyrë dhe të mbajë maska ​​që mund të filtrojnë grimcat.

Chang Mai, qyteti i tretë më i madh i Tajlandës, arriti në 289 në indeksin e cilësisë së ajrit (AQI) të IQAir në mars, i cili mat nivelin e grimcave të imta të thithshme në ajër.

Të hënën ishte ulur në 171, por ishte ende 19 herë mbi nivelin e rekomanduar të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Ju mund ta ndjeni (pluhurin) në fytyrën tuaj… Unë pastroj fytyrën time, shoh bllokun dhe isha sikur, ‘kjo është me të vërtetë, me të vërtetë e ndyrë’, tha Fernanda Gonzalez, 27, e cila ishte për vizitë nga Meksika.

Autoritetet kanë fajësuar një kombinim të zjarreve pyjore dhe djegies së të korrave në Tajlandë dhe vendet fqinje.

Kryeministri i Tajlandës Prayuth Chan-ocha tha javën e kaluar se po koordinohej me Laosin dhe Mianmarin për të reduktuar pikat e nxehta në zonën kufitare për të frenuar mjegullën ndërkufitare.

Banorja e Chiang Mai, Pathsharasakon Po, 36 vjeç, tha se ishte e shqetësuar për alergjitë, apo edhe kancerin.

“Po bëhet gjithnjë e më keq nga viti në vit,” tha Pathsharasakon.


Top Channel

Ndotja masive e ajrit në Tajlandë, problem turistik
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!