Atentat ndaj Biden? Katër bomba në Irlandën e Veriut teksa pritej vizita e presidentit amerikan

featured

Katër bomba janë gjetur ditën e sotme në një varrezë në Derry, afër Belfast në Irlandën e Veriut, aty ku presidenti Biden kishte planifikuar të zhvillonte një vizitë udhëtim për të shënuar 25 vjetorin e Marrëveshjes së së Premtes së Mirë.

Një oficer i lartë i Shërbimit Policor të Irlandës së Veriut (PSNI) e përshkroi situatën si një zhvillim shqetësues, ndërsa oficerët që po kontrollonin vendin të martën u sulmuan me bomba benzine dhe predha të tjera.

Varrezat e qytetit Derry në Creggan ishin të mbyllura për vizitorët për pjesën më të madhe të së martës pasi ajo që dyshohet të jetë një bombë me tub u gjet në orën 6:30 të mëngjesit.

Policia nisi një kërkim me ndihmën e oficerëve të asgjësimit të bombave dhe zbuloi tre pajisje të ngjashme brenda perimetrit.

Bombat e dyshuara u gjetën një ditë pasi republikanët u mblodhën në varreza për të përkujtuar Ngritjen e Pashkëve të Prillit 1916, një ngjarje e madhe në shtytjen për Rregullin e Shtëpisë irlandeze.

Para ngjarjes në parcelën republikane në varreza, pati skena “lufte” në zonën e Creggan ku një numër raketash, duke përfshirë bomba benzine, u hodhën nga të rinjtë në një Land Rover të policisë që monitoronte paradën para-përkujtimore.

Ndihmës shefi i policisë së PSNI Bobby Singleton tha se zbulimi i bombave me tuba ishte një “zhvillim i keq dhe shqetësues”.


Top Channel

Atentat ndaj Biden? Katër bomba në Irlandën e Veriut teksa pritej vizita e presidentit amerikan
|