Biden mbron fuqishëm NATO-n ndërsa pret liderët e samitit

featured

Presidenti amerikan Joe Biden ka mirëpritur liderët e NATO-s në Uashington DC me një fjalim të fuqishëm që dukej se synonte të siguronte aleatët jashtë shtetit dhe më afër vendit se ai mund të luftojë një sfidë zgjedhore nga Donald Trumpi.

Në komente të shkurtra, por të shprehura me forcë në hapjen e samitit, Biden e shpalli aleancën ushtarake “më të fuqishme se kurrë” pasi u përball me një “moment kyç” me luftën midis Rusisë dhe Ukrainës.

Duke paralajmëruar se “autokratët” kishin përmbysur rendin global”, Biden njoftoi më shumë ndihmë ushtarake për Kievin.

Presidenti i SHBA-së dhe udhëheqësit e Gjermanisë, Italisë, Holandës dhe Rumanisë po dhurojnë bateri raketash “Patriot” dhe sisteme të tjera për të forcuar mbrojtjen ajrore të rrethuar të Ukrainës.

“Lufta do të përfundojë me Ukraina që të mbetet një vend i lirë dhe i pavarur,” tha zoti Biden në komentet e lexuara nga një teleprompter të martën pasdite. “Rusia nuk do të mbizotërojë. Ukraina do të mbizotërojë.”

Biden foli për rreth 13 minuta me një zë të qartë, një ndryshim i dukshëm nga toni i tij i ngatërruar gjatë debatit presidencial të muajit të kaluar me Trump.

Ndërkohë, demokratët e Kongresit u takuan privatisht për të debatuar për udhëheqjen e partisë nga Biden dhe disponimi ishte “i trishtuar”, thanë ligjvënësit për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Më vonë të martën, demokrati i shtatë i Dhomës së Përfaqësuesve – Mikie Sherrill i Nju Xhersit – i bëri thirrje publikisht Bidenit të mos kandidojë për rizgjedhje, duke thënë se aksionet ishin “shumë të larta”.

Sipas raporteve, diplomatët vizitues shprehën gjithashtu skepticizëm për të ardhmen e zotit Biden.

“Ne nuk e shohim se si ai mund të kthehet pas debatit,” tha një i dërguar evropian i paidentifikuar për agjencinë e lajmeve Reuters. Nuk mund ta imagjinoj që ai të jetë në krye të SHBA-së dhe NATO-s për katër vjet të tjera.

Ekipi i Biden është përgjigjur duke u përpjekur të tregojë se 81-vjeçari mbetet mjaft energjik për të trajtuar kërkesat e presidencës.

Shtëpia e Bardhë ka vlerësuar lidershipin e Biden për zgjerimin e NATO-s që kur Rusia pushtoi Ukrainën dy vjet më parë, me Finlandën dhe Suedinë që iu bashkuan aleancës.

Udhëheqësit nga 32 vendet anëtare janë mbledhur në kryeqytetin e SHBA për samitin.

Biden mbron fuqishëm NATO-n ndërsa pret liderët e samitit
|