Shtoni vetëm pak kanellë në vaktin e mëngjesit dhe njihuni me mrekullinë që i ndodh shëndetit

featured

Kanella është e pasur me antioksidantë

Kanella është një nga erëzat me përmbajtjen më të lartë të antioksidantëve. Këto komponime ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira, molekulave të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat dhe të përshpejtojnë procesin e plakjes. Duke shtuar një majë luge kanellë në vaktin e mëngjesit, trupi do të marrë një aleat të çmuar në luftën kundër oksidimit qelizor, duke e bërë trupin dhe lëkurën të duket gjithmonë e re.

Përmirëson menaxhimin e sheqerit në gjak

Një nga pikat kyçe të kanellës është rregullimi i sheqerit në gjak. Disa studime tregojnë se kanella përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, hormonit që rregullon metabolizmin e glukozës. Kjo është veçanërisht e dobishme për ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2, ose për ata që duan të mbajnë nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak pas ushqimit.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Zemra është një organ që meriton vëmendjen tonë të plotë dhe kanella mund të ofrojë mbështetje të vlefshme për ta mbajtur atë të shëndetshme. Kjo erëz është shoqëruar në disa studime me reduktimin e disa faktorëve të rrezikut për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë kolesterolin total, kolesterolin LDL (ai “i keq”) dhe trigliceridet. Për më tepër, në sajë të vetive të saj anti-inflamatore , kanella mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit të arterieve, duke përmirësuar shëndetin kardiovaskular.

Përmirëson tretjen

Kanella njihet për efektet e saj pozitive në tretje. Kjo erëz në fakt mund të ndihmojë në stimulimin e prodhimit të enzimave tretëse, duke përmirësuar kështu aftësinë e trupit për të tretur dhe thithur lëndët ushqyese. Për më tepër, vetitë e tij antibakteriale mund të ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të florës së zorrëve, duke parandaluar çrregullimet e tretjes si fryrja dhe dispepsia.

Ndihmon në humbjen e peshës

Kjo erëz është gjithashtu një aleat i vlefshëm në menaxhimin e peshës. Vetitë e tij termogjenike ndihmojnë në rritjen e metabolizmit, duke e bërë më të lehtë djegien e kalorive. Për më tepër, kanella mund të ndihmojë në uljen e ndjenjës së urisë dhe dëshirës për ushqime të ëmbla, falë aftësisë së saj për të stabilizuar nivelet e sheqerit në gjak, duke mbajtur kështu oreksin nën kontroll, dhe rrjedhimisht duke mbështetur objektivat për humbje peshe.

Shtoni vetëm pak kanellë në vaktin e mëngjesit dhe njihuni me mrekullinë që i ndodh shëndetit
|