Samsung Galaxy Z Fold 6 dhe Z Flip 6 çojnë Galaxy AI në nivele të reja

featured

Samsung Electronics prezantoi sot pajisjet e reja Galaxy Z Fold6 dhe Galaxy Z Flip6, së bashku me Galaxy Buds3 dhe Galaxy Buds3 Pro gjatë Galaxy Unpacked në Paris.

Në fillim të këtij viti, Samsung markoi fillimin e epokës së inteligjencës artificiale celulare përmes fuqisë së Galaxy AI[1]. Me prezantimin e serisë së re Galaxy Z, Samsung po hap kapitullin tjetër të Galaxy AI duke shfrytëzuar faktorin e tij më të gjithanshëm dhe fleksibël të formës, të dizajnuar në mënyrë perfekte për të mundësuar një sërë përvojash unike celulare. Pavarësisht nëse përdorni ekranin e madh të Galaxy Z Fold, FlexWindow i Galaxy Z Flip ose shfrytëzoni sa më shumë nga karakteristika ikonike FlexMode, Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 do të ofrojnë më shumë mundësi për të maksimizuar aftësitë e AI. E ndërtuar mbi themelin e historisë së inovacionit të faktorit formë të Samsung, Galaxy AI përdor përvoja të fuqishme, inteligjente dhe të qëndrueshme të palosshme për të përshpejtuar një epokë të re komunikimi, produktiviteti dhe kreativiteti.

“Historia e gjatë e inovacionit të Samsung na ka lejuar të udhëheqim në industrinë celulare, duke krijuar faktorin ikonik të formës së palosshme dhe duke sjellë epokën e inteligjencës artificiale celulare. Tani, ne jemi të ngazëllyer për t’i bashkuar këto dy teknologji plotësuese dhe për të zhbllokuar mundësi të reja për përdoruesit në mbarë botën,” tha TM Roh, President dhe Shef i Biznesit Mobile eXperience në Samsung Electronics. “Pajisjet tona të palosshme plotësojnë nevojat unike të çdo përdoruesi dhe tani të përmirësuara nga fuqia e Galaxy AI, Samsung po ofron një përvojë si kurrë më parë.”

Inovacioni i vazhdueshëm i Samsung për pajisjet e palosshme ka krijuar serinë më të hollë dhe më të lehtë Galaxy Z ndonjëherë, të optimizuar për transportueshmëri më të kollajtë. Dizajni krejtësisht simetrik me skaje të drejta siguron funde estetikisht të hijshëm ndërsa një raport i ri i ekranit të kapakut në Galaxy Z Fold6 ofron një përvojë shikimi më natyrale. Së bashku me përmirësimet e dizajnit, seria e re Galaxy Z është projektuar për të ofruar edhe më shumë qëndrueshmëri, duke ju ofruar lehtësira më të madhe. Struktura e menteshës së dyfishtë mbështetet më tej nga një skaj i palosshëm i forcuar, duke shpërndarë më mirë goditjet e ndikimeve të jashtme. Plus, shtresat e zgjeruara në ekranin kryesor ndihmojnë në përmirësimin e aftësisë palosëse duke ruajtur forcën. Seria më e fundit Galaxy Z është gjithashtu e pajisur me Armor Aluminum[2] dhe Corning® Gorilla® Glass Victus® 2[3] të përmirësuar, duke e bërë këtë serinë më të qëndrueshme Galaxy Z deri më tani.

Përveç të qenit i besueshëm, çdo element i serisë Galaxy Z është gjithashtu i fuqishëm. Të dy Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 janë të pajisur me platformën celulare Snapdragon® 8 Gen për Galaxy [4], procesori më i avancuar celular Snapdragon, duke kombinuar performancën më të mirë të CPU, GPU dhe NPU në klasë. Procesori është i optimizuar për përpunimin e AI dhe ofron grafikë të përmirësuar së bashku me performancë të përgjithshme të përmirësuar. Sistemi i përmirësuar i ftohjes maksimizon performancën me një dhomë më të madhe avulli në Galaxy Z Fold6 dhe, për herë të parë, një dhomë avulli në Galaxy Z Flip.

Galaxy Z Fold6: Produktiviteti i ekranit të madh i përmirësuar nga AI

Galaxy Z Fold6 ofron një sërë veçorish dhe mjetesh të fuqizuara nga AI që maksimizojnë ekranin e madh dhe rrisin ndjeshëm produktivitetin.

Note Assist[5] në Samsung Notes ofron përkthim, përmbledhje dhe formatim automatik për shënime të thjeshta takimesh. Plus, një veçori e transkriptit e integruar rishtazi mundëson transkriptimin, përkthimin dhe përmbledhjen e regjistrimeve zanore direkt në Notes. Tekstet në materialët PDF mund të përkthehen dhe të mbivendosen në mënyrë të përsosur përmes veçorisë së përkthimit të mbivendosjes së PDF-së në Notes– dhe madje mbështet tekstin në imazhe dhe grafikë. Një Composer i sapo shtuar nga tastiera Samsung gjeneron tekst të sugjeruar bazuar në fjalë kyçe të thjeshta për email dhe aplikacione të mbështetura të mediave sociale[6]. Për mediat sociale në veçanti, Composer[7] krijon tekst që pasqyron tonin tuaj duke analizuar postimet e mëparshme. Për më tepër, përvoja e S Pen [8]zgjerohet më tej tek bashkohet me Galaxy AI në ekranin e Galaxy Z Fold6. Skica krejtësisht e re për imazhin[9] ju lejon të krijoni pjesë më të sofistikuara të artit duke gjeneruar opsione imazhi kur thjesht skiconi ose vizatoni fotot në ekranin e Galerisë ose aplikacionin Note.

Galaxy Z Fold6 ju mundëson të evoluoni mënyrën se si punoni, luani dhe qëndroni të informuar falë partneritetit të gjatë të Samsung me Google. Aplikacioni më i fundit Google Gemini[10] është i integruar plotësisht në serinë e re Galaxy Z, duke ju ofruar “asistentin” tuaj personal me AI direkt në telefonin tuaj. Thjesht duke rrëshqitur cepin e ekranit ose duke thënë “Ok Google”, mund të shfaqni mbivendosjen e Gemini dhe të merrni ndihmë për të shkruar, mësuar ose planifikuar. Gemini është i integruar me disa nga aplikacionet e tua të preferuara të Google, duke e bërë të lehtë organizimin e një itinerari të përsosur udhëtimi duke marrë informacione në kohë reale për rezervimet e fluturimeve dhe hoteleve – dhe eksplorimin e monumenteve të famshme dhe rrugëve më të mira për të arritur në destinacion duke përdorur Google Maps. Kur dëshironi informacion të detajuar rreth një videoje muzikore K-pop ndërsa shikoni YouTube në ekranin e madh të Galaxy Z Fold6, mund të përdorni aplikacionin Gemini në ekranin e ndarë me shumë dritare për të bërë pyetje. Nëse jeni kurioz se kush është artisti në video, thjesht shtypni gjatë butonin kryesor dhe rrethoni ose trokitni lehtë mbi ekran – dhe Circle to Search[11] do të ofrojë rezultate të menjëhershme kërkimi.

Galaxy AI ka përmirësuar gjithashtu komunikimin pa pengesa në Galaxy Z Fold6. Duke maksimizuar faktorin e tij unik të formës së ekranit të dyfishtë, Interpreter[12] vjen me një modalitet të ri bisede që u mundëson të dyja palëve të shikojnë me lehtësi përkthimet në ekranet kryesore dhe të kapakut për ndërveprime më të natyrshme. Interpreter ofron gjithashtu përkthim në një drejtim, kështu që ju mund të kuptoni lehtësisht kur dëgjoni gjatë leksioneve ose çdo lloj prezantimi tjetër. Live Translate[13] që përkthen thirrjet telefonike drejtpërdrejt në pajisjen tuaj në kohë reale, tani po shtrihet përtej aplikacionit të telefonatave të vetë Samsung-ut në një përzgjedhje të aplikacioneve të njohura të palëve të treta.

Nga shkrepja te redaktimi, ProVisual Engine i fuqizuar me AI në Galaxy Z Fold6 e çon kreativitetin tuaj në nivelin tjetër. Përvoja e avancuar e redaktimit me Photo Assist[14] në ekranin e madh ndihmon për të krijuar pa mundim përmbajtje të nivelit profesional. Portrait Studio[15] krijon një larmi stilesh të ndryshme portretesh si film vizatimor 3D ose pikturuar me bojëra uji për më shumë mundësi krijuese. Dhe nëse doni të shijoni çdo sekondë me një pamje më të detajuar, Instant Slowmo[16] ju lejon të ngadalësoni menjëherë një video duke gjeneruar korniza shtesë duke ruajtur një përvojë të qetë shikimi. Ju keni gjithashtu mundësinë e ruajtjes ose ndarjes së drejtpërdrejtë të videove tuaja me miqtë dhe familjen në mënyrë që ata të mund t’i shijojnë gjithashtu.

Galaxy Z Fold6 jo vetëm që ju lejon të krijoni përmbajtje, por gjithashtu ju lejon ta shijoni atë. Galaxy Z Fold6 ofron një përvojë të përmirësuar të lojërave, të mbështetura nga çipi i tij i fuqishëm dhe dhoma e avullit 1,6 herë më e madhe për aftësinë për të luajtur më gjatë, duke ruajtur ende performancën. Grafikat e mahnitshme mbështeten nga Ray Tracing dhe vihen në jetë në një ekran 7,6 inç[17], që ofron një ekran më të ndritshëm deri në 2,600 nit për të ofruar lojëra më gjithëpërfshirëse.

Galaxy Z Flip6: Krijimi i përvojave unike, të personalizuara për ju

Galaxy Z Flip6 nuk është thjesht i optimizuar për t’u marrë kudo me vete më lehtë, por ofron një sërë veçorish të reja personalizimi dhe kreativiteti, në mënyrë që të mund të shfrytëzoni sa më shumë çdo moment.

Super AMOLED FlexWindow 18 3.4 inç[18] është përmirësuar përsëri, duke mundësuar funksione të asistuara nga AI pa pasur nevojë as të hapni pajisjen. Dhe për ato komunikime në lëvizje, ju mund t’u përgjigjeni teksteve me Përgjigje të sugjeruara[19]që analizohen nga mesazhet tuaja më të fundit, për t’ju sugjeruar një përgjigje të përshtatshme. Me Galaxy AI, mund të përfitoni sa më shumë nga pajisja juaj me madhësi sa xhepi dhe shumë nga këto veçori të përshtatshme ekzistojnë në FlexWindow. FlexWindow ofron akses në përditësimet dhe njoftimet e Samsung Health[20] dhe gjithashtu ju lejon të zgjidhni këngën tjetër që dëshironi të dëgjoni në aplikacionin tuaj muzikor. Plus, FlexWindow ofron më shumë miniaplikacione se kurrë, dhe ju lejon të kontrolloni informacione nga shumë miniaplikacione në të njëjtën kohë.

Nuk do të ishte Galaxy Z Flip pa mënyrat e ndryshme të personalizimit të kësaj pajisjeje. Me Photo Ambient[21] të fuqizuar nga AI, një sfond mund të ndryshojë në kohë reale bazuar në kohën dhe motin. Ju mund të krijoni gjithashtu lehtësisht një pamje dhe ndjesi me opsionet e sugjeruara të paraqitjes së ekranit duke analizuar sfondin tuaj – të tilla si lëvizja e orës dhe ndryshimi i ngjyrës së kornizës.

Kreativiteti gjithashtu shkon përtej FlexWindow. FlexCam vazhdon të ofrojë përvojën më të gjithanshme të kamerës dhe zhbllokon opsione të reja krijuese. Me Auto Zoom-in[22] e ri, FlexCam gjen automatikisht kuadrin më të mirë për fotografinë tuaj duke zbuluar subjektin dhe duke zmadhuar dhe zmadhuar përpara se të bëni çdo rregullim të nevojshëm. Në këtë mënyrë, ju nuk keni nevojë të zgjidhni midis miqve tuaj apo një sfondi të jashtëzakonshëm në një foto – dhe gjithçka e bëni duke i patur duart e lira.

Sensorët e rinj 50 MP të gjerë dhe 12 MP ultra të gjerë ofrojnë një përvojë të përmirësuar të kamerës me detaje me të qarta në foto. Sensori i ri 50 MP mbështet zmadhimin optik 2x për fotot e pameta, ndërsa ofron zoom-in me inteligjence artificiale për një përvojë të avancuar fotografimi me zmadhim deri në 10x. Nightography, e përmirësuar me video HDR ju lejon të kapni videot më të shkëlqyera — edhe në ndriçim të zbehtë — dhe shkon më tej duke bashkëpunuar edhe me aplikacionet e njohura të medieve sociale. Funksioni i shkrepjes gjatë natës është tashmë i disponueshëm përmes aplikacionit në Instagram, kështu që ju mund të bëni fotografi të mahnitshme gjatë natës dhe t’i dërgoni mesazhe ose t’i ndani ato drejtpërdrejt nga brenda aplikacionit.

Mund të vazhdoni të përdorni të gjitha veçoritë krijuese dhe të personalizueshme të Galaxy Z Flip6 pa u shqetësuar as për jetëgjatësinë e baterisë, me një kohë më të gjatë përdorimi të mundësuar nga optimizimi i harduerit dhe softuerit[23].

Siguria që mund t’i besoni, e kontrolluar nga ju

Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 janë të siguruara nga Samsung Knox, platforma e sigurisë disa shtresore e mbrojtjes së lartë së Samsung Galaxy, e krijuar për të mbrojtur informacionin kritik dhe për të mbrojtur kundër dobësive me hardware të sofistikuara, zbulimin e kërcënimeve në kohë reale dhe jo vetëm. Në epokën e AI, angazhimi i Samsung për t’ju fuqizuar me zgjedhje mbi cilesimet e pajisjes suaj është më i fortë se kurrë, kjo është arsyeja pse ju keni kontroll të plotë mbi mënyrën se si i lejoni të dhënat tuaja të përmirësojnë përvojat e AI përmes cilësimeve të Galaxy AI[24]. Si një shtresë e shtuar mbrojtjeje, Enhanced Data Protection ofron enkriptim të plote kur rezervoni, sinkronizoni ose riktheni të dhënat tuaja me Samsung Cloud.

Udhëtim që vazhdon drejt një të ardhmeje të qëndrueshme

Seria më e fundit Galaxy Z përforcon angazhimin e Samsung për të bërë më shumë për njerëzit dhe planetin me më pak, duke rimenduar sesi është projektuar dhe paketuar teknologjia celulare. Samsung vazhdon të shkallëzojë përdorimin e materialeve të ricikluara me Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 duke shfaqur për herë të parë ar dhe bakër të ricikluar.

Në fillim të këtij viti, Samsung prezantoi mineralet e ricikluara si kobalti dhe elementë të tjerë[25] në serinë Galaxy S24, të gjitha këto mund të gjenden në komponentët e Galaxy Z Fold6 dhe Flip6, së bashku me plastikën e ricikluar, aluminin dhe xhamin. Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 vijnë gjithashtu në një kuti paketimi të bërë nga materiali 100% i ricikluar i letrës dhe ato ofrojnë shtatë gjenerata përmirësimesh të sistemit operativ dhe shtatë vjet përditësime sigurie[26].

Seria Galaxy Buds3: Zgjerimi i përvojës së lidhur përmes Galaxy AI

Me fuqinë e Galaxy AI, seria Galaxy Buds3 sjell një përvojë të re komunikimi. Nëse jeni duke ndjekur një klasë në një gjuhë të huaj, mund të aktivizoni Interpreter[27] në modalitetin Listening në Galaxy Z Fold6 ose Flip6 me serinë Galaxy Buds3 në veshët tuaj. Kjo do t’ju lejojë të dëgjoni leksionin e përkthyer drejtpërdrejt përmes Galaxy Buds, duke fshire pengesat gjuhësore që mund të ekzistojnë në studimet tuaja. Gjithashtu, thjesht duke thënë dy fjalë përmes Voice Command[28] ju lejon të kontrolloni funksione si nisja ose ndalimi i muzikës pa prekur manualisht kufjet ose një smartphone të lidhur. Tingulli gjithashtu mund të optimizohet në mënyrë inteligjente, pavarësisht se si i mbani Galaxy Buds. Mikrofonat në serinë Buds3 analizojnë tingujt e brendshëm dhe të jashtëm në kohë reale për të përmirësuar cilësinë e zërit dhe të anulimit aktiv të zhurmës (ANC) përmes EQ dhe ANC adaptive. Dhe nëse jeni duke dëgjuar muzikë, Galaxy Buds3 Pro juaj do të mbledhë dhe identifikojë vazhdimisht tingujt përreth dhe do të rregullojë automatikisht nivelin optimal të zhurmës dhe zërit pa rregullim manual përmes Adaptive Noise Control, Siren Detect, dhe Voice Detect[29], të gjitha për lehtësinë tuaj.

E ndërtuar mbi një shumëllojshmëri të dhënash statistikore të mbledhura, seria Galaxy Buds3 vjen me një dizajn të ri që krenohet me një përshtatje të rehatshme. Dizajni premium i plotësuar me Blade Lights[30] targeton gjithashtu konsumatorët me një stil jashtëzakonisht të hijshëm dhe modern. Ky dizajn i ri mundëson një përvojë fizike më intuitive duke ju lejuar të kontrolloni pajisjen thjesht duke e shtrënguar ose duke rrëshqitur lart ose poshtë tehut, duke ofruar kështu komoditet dhe estetikë me shije në të njëjtën kohë. Galaxy Buds3 dhe Buds3 Pro ofrojnë dy opsione dizajni. Galaxy Buds3 Pro është Tipi Kanal për ata që jane ne kerkim te muzikes dhe tingullit gjithëpërfshirës, ndërsa Buds3 është Tipi i Hapur për njerëzit që preferojnë ta përdorin pajisjen në një sërë situatash për një periudhë të gjatë kohore.

Për të ofruar një përvojë premium audio, Galaxy Buds3 Pro është i pajisur me harduere të avancuara. Galaxy Buds3 Pro vjen me altoparlantë të përmirësuar 2-kahëshe për prodhim të sofistikuar dhe të saktë të tingullit me rreze të lartë dhe Amplifikues të dyfishtë për një përvojë tingulli të pastër kristal në lëvizje. Dhe tani, falë audios me cilësi ultra të lartë [31]që mbështet një shkallë të dyfishuar të kampionimit me kodek SSC, mund të dëgjoni një burim audio me rezolucion të lartë siç ishte menduar dhe të shijoni çdo tingull me detaje të shkëlqyera. Ky nivel i cilësisë së zërit shtrihet edhe në telefonata. Me një model të trajnuar paraprakisht të bazuar në mësimin e makinerive, seria Galaxy Buds3 tani është në gjendje të rivendosë zërin origjinal të altoparlantit në mjedise të ndryshme zhurmash, duke ofruar gjithashtu një telefonatë të pasur dhe të natyrshme – të ngjashme me thirrjet me cilësi të lartë të telefonave inteligjentë – me funksioni Super-Wideband[32] Call.

Jo vetëm që seria Galaxy Buds3 është krijuar për të ofruar përvojën premium audio, por është krijuar gjithashtu për të bërë më shumë me më pak për njerëzit dhe planetin. Galaxy Buds3 dhe Buds3 Pro përmbajnë disa komponentë në brendësi dhe kufje që përdorin plastikë të ricikluar me burim nga rrjetat e peshkimit të hedhura ose fuçitë e uji. Çdo seri Galaxy Buds3 është e paketuar në një kuti paketimi të bërë me material letre 100% të ricikluar.

Disponueshmëria

Seritë e reja Galaxy Z Fold6, Z Flip6 dhe Galaxy Buds3 janë në dispozicion për porosi paraprake në Shqipëri, duke filluar nga sot, 10 korrik. Ndërsa do të jenë të disponueshme në raftet e dyqaneve nga 24 korriku.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të zgjedhin midis hijes së argjendtë, rozë dhe blu të errët për Galaxy Z Fold6, ose hijes së argjendtë, të verdhë, blu dhe mente për Z Flip6, kështu që ata me siguri do të gjejnë një ngjyrë që përputhet me stilin e tyre.

Galaxy Z Fold6 do të jetë në dispozicion me një çmim të sugjeruar me pakicë prej 197,999 Lekë dhe Z Flip6 me 119,999 Lekë.

Seria Galaxy Buds3, e karakterizuar nga një dizajn jashtëzakonisht elegant, modern dhe “i veshur”, është i disponueshëm në ngjyrë argjendi ose të bardhë, me një çmim të rekomanduar me pakicë prej 17,999 Lekë për Buds3, ose 23,999 Lekë për Buds3 Pro.

Më shumë informacion rreth Galaxy Z Fold6, Z Flip6 dhe Galaxy Buds3 dhe Buds3 Pro ju lutemi vizitoni: https://www.samsung.com/al/.

[1]Mund të kërkohet identifikimi në llogarinë Samsung për të përdorur disa veçori të AI të Samsung. Samsung nuk jep asnjë premtim, garanci ose garanci për saktësinë, plotësinë ose besueshmërinë e prodhimit të ofruar nga veçoritë e AI. Disponueshmëria e veçorive të Galaxy AI mund të ndryshojë në varësi të rajonit/shtetit, versionit të OS/One UI, modelit të pajisjes dhe operatorit të telefonit. Disponueshmëria e disa funksioneve mund të ndryshojë sipas modelit të pajisjes. Shërbimi Galaxy AI mund të jetë i kufizuar për të miturit në rajone të caktuara me kufizime moshe mbi përdorimin e AI. Karakteristikat e Galaxy AI do të ofrohen falas deri në fund të vitit 2025 në pajisjet e mbështetura Samsung Galaxy. Mund të zbatohen kushte të ndryshme për veçoritë e AI të ofruara nga palët e treta.

[2]Alumini i armaturës së përmirësuar është përfshirë në kornizën dhe strehën e menteshës së pajisjes. Korniza e aluminit Armor nuk përfshin çelësat e volumit dhe ato anësore.

[3]Corning® Gorilla® Glass Victus®2 është inkorporuar në pjesën e përparme dhe të pasme të pajisjes..

[4]Snapdragon është një markë tregtare ose markë e regjistruar e Qualcomm Incorporated. Produktet e markës Snapdragon janë produkte të Qualcomm Technologies, Inc. dhe/ose filialeve të saj..

[5]Veçoritë për Note Assist kërkojnë një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës. Funksioni i regjistrimit të zërit në aplikacionin Samsung Notes mund të mos mbështetet në disa vende. Funksioni i përmbledhjes aktivizohet kur plotësohet një numër i caktuar karakteresh dhe është nën kufirin e karaktereve. Skedarët audio duhet të zgjasin më pak se 3 orë për t’u përpunuar. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar..

[6]Përkthimi i mbivendosjes nuk mbështetet për skedarët PDF të siguruar me fjalëkalim..

[7]Kompozitori kërkon një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar.

[8]S Pen shitet veçmas.

[9]Skica në imazh kërkon një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Redaktimi me Sketch to Image mund të rezultojë në një fotografi të ndryshuar deri në 12MP. Një filigran i dukshëm mbivendoset në daljen e imazhit pas ruajtjes në mënyrë që të tregojë se imazhi është krijuar nga AI. Saktësia dhe besueshmëria e prodhimit të gjeneruar nuk është e garantuar.

[10]Aplikacioni Google Gemini kërkon hyrje në llogarinë e Google. Funksionaliteti i produktit mund të varet nga cilësimet e aplikacionit dhe pajisjes. Disa funksione mund të mos jenë të pajtueshme me disa aplikacione. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas shtetit, gjuhës dhe modelit të pajisjes. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar.

[11]Sekuencat e shkurtuara dhe të simuluara. Rezultatet vetëm për qëllime ilustruese. Rezultatet mund të ndryshojnë në varësi të ndeshjeve vizuale. Kërkon lidhje interneti. Përdoruesit mund të kenë nevojë të përditësojnë Android në versionin më të fundit. Funksionaliteti i produktit mund të varet nga cilësimet e aplikacionit dhe pajisjes suaj. Disa funksione mund të mos jenë të pajtueshme me disa aplikacione. Disponueshmëria e shërbimit ndryshon sipas vendit dhe gjuhës. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar. Rrethi për të Kërkuar nuk është i disponueshëm nëpërmjet FlexWindow..

[12]Përkthyesi kërkon hyrje në llogarinë Samsung. Disa gjuhë mund të kërkojnë shkarkimin e paketës së gjuhës. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar. Disponueshmëria dhe veçoritë e mbështetura mund të ndryshojnë sipas shtetit, rajonit ose operatorit celular. Disponueshmëria e gjuhëve të mbështetura mund të ndryshojë..

[13]Përkthimi i drejtpërdrejtë kërkon një lidhje rrjeti dhe identifikim në llogarinë Samsung. Live Translate ofrohet vetëm në aplikacionet e para-instaluara të telefonit Samsung dhe në disa aplikacione të palëve të treta. Mbështetja mund të ndryshojë sipas rajonit. Disa gjuhë mund të kërkojnë shkarkimin e paketës së gjuhës. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar..

[14]Veçoritë për Photo Assist kërkojnë një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Redaktimi me modifikimin gjenerues rezulton në një fotografi të ndryshuar deri në 12 MP. Një filigran i dukshëm mbivendoset në daljen e imazhit pas ruajtjes në mënyrë që të tregojë se imazhi është krijuar nga AI. Saktësia dhe besueshmëria e prodhimit të gjeneruar nuk është e garantuar..

[15]Portrait Studio kërkon një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Mbështet skedarët JPG, HEIC (HEIF), BMP dhe PNG. Sfondi nuk duhet të jetë transparent. Redaktimi me Portret Gjenerativ rezulton në një fotografi të ndryshuar deri në 12 MP. Një filigran i dukshëm mbivendoset në daljen e imazhit pas ruajtjes në mënyrë që të tregojë se imazhi është krijuar nga AI. Saktësia dhe besueshmëria e prodhimit të gjeneruar nuk është e garantuar.

[16]Funksioni Instant Slow-mo është i disponueshëm në Samsung Video Player dhe Samsung Gallery. Mund të mos jetë i disponueshëm në disa lloje skedarësh video. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar.

[17]E matur në mënyrë diagonale, madhësia e ekranit kryesor të Galaxy Z Flip6 është 6,7 inç në drejtkëndëshin e plotë dhe 6,6 inç kur llogariten qoshet e rrumbullakosura; Zona aktuale e shikueshme është më e vogël për shkak të qosheve të rrumbullakosura dhe vrimës së kamerës.

[18]E matur në mënyrë diagonale, ekrani i mbulimit të Galaxy Z Flip6 është 3,4 inç në formën e plotë drejtkëndore; Zona aktuale e shikueshme është afërsisht 95% e zonës së plotë drejtkëndore për shkak të qosheve të rrumbullakosura dhe prerjes së poshtme. Mbulesa e Galaxy Z Flip6 është e pajisur me një sensor afërsie dhe mbështet HBM. Ekrani mbulues HBM i Galaxy Z Flip6 ka një shkëlqim maksimal prej 1600 nit për një ekran më të ndritshëm dhe më të qartë..

[19]Funksioni “Përgjigjet e sugjeruara” për Ndihmën e bisedës kërkon lidhjen e rrjetit për të marrë mesazhe. Mund të sugjerojë përgjigje me ose pa lidhje rrjeti pasi mesazhet të merren nga pajisja. Kërkohet identifikimi në llogarinë Samsung. Mbështetet vetëm nga FlexWindow i Galaxy Z Flip6. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës dhe aplikacionit. Saktësia e rezultateve nuk është e garantuar.

[20]Samsung Health kërkon një lidhje rrjeti dhe hyrje në Samsung Health. Disponueshmëria e Samsung Health mund të ndryshojë në varësi të shtetit. Artikujt e mbështetur mund të ndryshojnë sipas vendit.

[21]Photo Ambient kërkon një lidhje rrjeti dhe hyrje në llogarinë Samsung. Reflektimi i kushteve të motit në kohë reale mund të vonohet pasi shërbimi mbështetet në përditësimet lokale të informacionit të motit. Disa fotografi të brendshme, të natës dhe me rezolucion të ulët mund të mos jenë të pajtueshme. Saktësia dhe besueshmëria e prodhimit të gjeneruar nuk është e garantuar. Shërbimi është aktualisht i disponueshëm vetëm në Seritë Galaxy S24, Z Flip6 dhe Fold6.

[22]Zmadhimi automatik është i kufizuar në kushte me dritë të ulët. Modaliteti i zmadhimit automatik do të çaktivizohet nëse zmadhimi rregullohet manualisht ose nëse ndërrohet midis kamerës së përparme dhe të pasme..

[23]Jetëgjatësia aktuale e baterisë ndryshon sipas mjedisit të rrjetit, veçorive dhe aplikacioneve të përdorura, shpeshtësisë së telefonatave dhe mesazheve, numrit të herëve të karikimit dhe shumë faktorëve të tjerë.

[24]Kërkohet identifikimi në llogarinë Samsung. Cilësimet e Galaxy AI që parandalojnë aksesin në server do të kufizojnë funksionalitetin e disa veçorive të AI. Pavarësisht nga aksesi në server, Samsung nuk ruan të dhënat hyrëse ose dalëse të përdoruesit.

[25]Neodymium

[26]Galaxy Z Fold6 dhe Flip6 do të mbështeten me shtatë gjenerata të përmirësimeve të sistemit operativ dhe shtatë vjet përditësime sigurie nga data e lançimit global.

[27]Interpretimi audio është i disponueshëm vetëm kur mbani Buds dhe është i lidhur me një smartphone Samsung Galaxy. Veçoria e përkthyesit nuk ofrohet drejtpërdrejt nga vetë Buds. Nëse Buds nuk janë të disponueshëm, përmbajtja e interpretuar ofrohet në ekranin e telefonit inteligjent Samsung Galaxy. Disa gjuhë mund të kërkojnë shkarkimin e paketës së gjuhës. Disponueshmëria e shërbimit mund të ndryshojë sipas gjuhës, shtetit, rajonit ose operatorit. Pajisjet Samsung Galaxy mund të kërkojnë përditësimin më të fundit të softuerit për të mbështetur siç duhet veçoritë e Galaxy AI.

[28]Cilësimi i gjuhës ndjek cilësimin e gjuhës së sistemit. Menyja e komandës zanore shfaqet kur ekziston paketa gjuhësore e njëjtë me gjuhën e sistemit. Gjuha mbështetëse në kohën e lëshimit përfshin anglishten koreane dhe amerikane dhe gjuha mbështetëse do të zgjerohet më tej.

[29]Funksionet e kontrollit të zhurmës adaptive, “Zbulimi i zërit” dhe “Zbulimi i sirenës” ofrohen vetëm në Samsung Galaxy Buds3 Pro. “Kontrolli përshtatës i zhurmës”, “Zbulimi i zërit” dhe “Zbulimi i sirenës” janë të gjitha joaktive si parazgjedhje.

[30]Blade Lights disponohen vetëm në Samsung Galaxy Buds3 Pro.

[31]Audio me cilësi ultra të lartë deri në 24bit/96kHz’ ofrohet në seritë Galaxy S24, seritë S23, Z Fold6, Z Flip6, Z Fold5, Z Flip5 dhe Tab S9 me One UI 6.1.1 ose më lart. Funksioni audio me cilësi ultra të lartë disponohet vetëm në pajisje të zgjedhura Samsung Galaxy në këtë moment. Pajisjet shtesë mund të mbështeten në të ardhmen..

[32]Funksioni i thirrjes me brez super të gjerë i lejon Buds të transmetojë zë deri në 16 kHz, ndërsa kufjet e mëparshme BT transmetojnë vetëm deri në brezin 8 kHz.

Samsung Galaxy Z Fold 6 dhe Z Flip 6 çojnë Galaxy AI në nivele të reja
|