Blinken: Hamasi fajtor nëse dështon plani për armëpushim

featured

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka thënë se nëse një plan armëpushimi i mbështetur nga SHBA dhe OKB nuk përparon, Hamasi do të jetë fajtor.

Blinken ka përsëritur thirrjen e tij për Hamasin që ta pranojë planin siç është përshkruar ngapresidenti Biden 11 ditë më parë.

Ai ka theksuar se përgjegjësia ishte mbi “një burrë” që fshihte “dhjetë kate nën tokë në Gaza” për të votuar, duke iu referuar liderit të Hamasit, Yahya Sinwar.

Blinken ka shtuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kishte “riafirmuar angazhimin e tij” ndaj propozimit kur ata mbajtën bisedime në Jerusalem të hënën.

Netanyahu nuk e ka miratuar publikisht atë që Biden përshkroi dhe as nuk tha nëse përputhet me një propozim izraelit në të cilin bazohej deklarata e zotit Biden.

Blinken e përshkroi si një “shenjë shpresëdhënëse” përgjigjen e Hamasit ndaj një rezolute të miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së të hënën, duke mbështetur atë që kishte njoftuar zoti Biden.

Rezoluta vuri në dukje se Izraeli kishte pranuar atë që zoti Biden kishte paraqitur dhe i bëri thirrje Hamasit ta bënte këtë gjithashtu.

Hamasi lëshoi ​​një deklaratë të martën duke përshëndetur “çfarë përfshihej” në rezolutë.

Por Blinken ka theksuar se përgjigja e Hamasit nuk ishte përfundimtare, duke shtuar se “ajo që ka rëndësi” është ajo që thuhet nga udhëheqja e Hamasit në Gaza, “dhe kjo është ajo që ne nuk e kemi”.

“Nëse propozimi nuk do të procedohej, atëherë ishte “në dorën e tyre”, ka deklaruar ai, raporton BBC.

Pas muajsh bisedimesh belbëzuese për armëpushim pas dyerve të mbyllura, zoti Biden shpalli publikisht muajin e kaluar atë që ai tha se ishte një “udhërrëfyes izraelit për një armëpushim të qëndrueshëm dhe lirimin e të gjithë pengjeve”, të cilën ai më pas vazhdoi të përshkruajë.

Propozimi aktual izraelit – thuhet më i gjatë se përmbledhja e paraqitur nga zoti Biden – nuk është bërë publik dhe është e paqartë nëse ndryshon nga ajo që përcolli presidenti.

Propozimi izraelit u ra dakord nga kabineti i luftës me tre anëtarë të Izraelit dhe nuk i është bërë publike qeverisë më të gjerë. Disa ministra të ekstremit të djathtë e kanë bërë të qartë tashmë se e kundërshtojnë atë.

Netanyahu nuk ka thënë drejtpërdrejt nëse ai e mbështet planin siç është paraqitur nga presidenti Biden.

Shtetet e Bashkuara thanë se propozimi izraelit i ishte paraqitur Hamasit nga ndërmjetësi Katar në fillim të asaj jave.

Blinken: Hamasi fajtor nëse dështon plani për armëpushim