featured

Macron hedh poshtë komentet ‘qesharake’ të Rusisë që sugjerojnë se Parisi kishte një rol në sulmin në Moskë

Presidenti francez Emmanuel Macron i hodhi poshtë të enjten si “qesharake” komentet e ministrit rus të mbrojtjes që sugjeronte se Ukraina dhe Franca mund të kishin një rol në sulmin vdekjeprurës të muajit të kaluar në sallën e koncerteve në Moskë.

Komentet e Macron erdhën një ditë pas një telefonate të rrallë midis ministrave të mbrojtjes franceze dhe ruse që çoi në deklarata të ndryshme mediatike më pas. Një deklaratë nga Ministria ruse e Mbrojtjes citonte Sergei Shoigu t’i thoshte homologut të tij francez në lidhje me sulmin në Moskë se “regjimi i Kievit nuk bën asgjë pa miratimin e mbajtësve të tij perëndimorë” dhe “shpresojmë që shërbimet speciale franceze të mos ishin përfshirë në të.” Macron tha se komente të tilla “ishin me të vërtetë barok dhe kërcënues, gjë që nuk është asgjë e re”, ndërsa ai po fliste me gazetarët në margjinat e inaugurimit të një pishine të ndërtuar për Lojërat Olimpike të Parisit në një periferi veriore të Parisit.

“Me fjalë të tjera, është qesharake”, shtoi Macron.

“Nuk ka kuptim dhe nuk përputhet me realitetin” të thuash se Franca “mund të jetë prapa tij (sulmit në Moskë) dhe se ukrainasit janë pas tij”, tha ai. “Por është një manipulim i informacionit, i cili është pjesë e arsenalit të luftës së Rusisë sot.”

Ministria e Mbrojtjes e Francës tha në një deklaratë pas telefonatës së së mërkurës se ministri i saj, Sebastien Lecornu, dënoi me vendosmëri sulmin e 22 marsit në një sallë koncertesh në periferi të Moskës që vrau 145 në sulmin më vdekjeprurës në tokën ruse në dekada.

Lecornu “konfirmoi se Franca nuk kishte asnjë informacion që lidhte këtë sulm me Ukrainën”, thuhet në deklaratë.

Ai gjithashtu dënoi luftën e Rusisë në Ukrainë dhe tha se Franca do të vazhdojë të mbështesë Kievin “për aq kohë dhe aq intensivisht sa të jetë e nevojshme”, sipas ministrisë franceze të mbrojtjes. Leximi rus tha se Shoigu e paralajmëroi Francën kundër mundësisë së vendosjes së trupave në Ukrainë në të ardhmen, një opsion që nuk është përjashtuar nga Macron. Thirrja shënoi kontaktin e parë të tillë midis ministrave të mbrojtjes ruse dhe franceze që nga tetori 2022.

Macron argumentoi të enjten se ishte nxitur nga gatishmëria e Francës për të ndarë “informacion të dobishëm” mbi sulmin në Moskë, si pjesë e “punës së përbashkët me të gjithë ata që janë goditur nga terrorizmi”.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe zyrtarët e tij kanë kërkuar të lidhin Ukrainën dhe Perëndimin me sulmin, pavarësisht nga mohimi i ashpër i Kievit, një pretendim për përgjegjësinë e lëshuar nga një degë e grupit të Shtetit Islamik dhe një paralajmërim paraprak që SHBA-ja i dha Moskës për një sulm të afërt.

Macron hedh poshtë komentet ‘qesharake’ të Rusisë që sugjerojnë se Parisi kishte një rol në sulmin në Moskë

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!