featured

Biden u shty për të mbështetur zemërimin me veprimet në thirrjen e Netanyahut

Presidenti i SHBA Joe Biden u përball me thirrje në rritje të enjten për ta kthyer zemërimin për vdekjen e shtatë punonjësve të ndihmës në Gaza në kushte për mbështetjen ushtarake për Izraelin, ndërsa ai përgatitej të përballej me kryeministrin Benjamin Netanyahu për incidentin.

Në telefonatën e tij të parë me Netanyahun që kur një sulm izraelit vrau punonjësit e grupit World Central Kitchen me bazë në SHBA, Biden pritej të shprehte zemërimin dhe t’i kërkonte Izraelit të bënte më shumë për të mbrojtur stafin humanitar dhe civilët. Por mes rritjes së zemërimit të brendshëm në një vit zgjedhor në SHBA për mbështetjen e Bidenit për Izraelin, aleatët e tij politikë shtuan presionin ndaj tij për të përdorur më në fund levën e ofruar nga miliarda dollarë ndihma ushtarake që Uashingtoni i jep Izraelit.

“Unë mendoj se jemi në atë pikë,” i tha CNN Chris Coons, një i besuar i Bidenit dhe senator nga shteti i presidentit, Delaware.

Nëse Izraeli do të fillonte ofensivën e tij të plotë të kërcënuar prej kohësh në qytetin jugor të Rafahut, pa plane për rreth 1.5 milionë njerëz të strehuar atje, “Unë do të votoja për të kushtëzuar ndihmën për Izraelin,” tha Coons.

“Unë kurrë nuk e kam thënë këtë më parë, nuk kam qenë kurrë atje më parë”, shtoi ai.

Biden thuhet gjithashtu se përballet me presion nga edhe më afër shtëpisë – nga Zonja e Parë Jill Biden.

“Ndalojeni, ndalojeni tani,” i tha ajo presidentit për numrin në rritje të viktimave civile në Gaza, sipas komenteve të vetë Biden për një mysafir gjatë një takimi me anëtarët e komunitetit mysliman në Shtëpinë e Bardhë, dhe raportuar nga New York Times.

Biden u shty për të mbështetur zemërimin me veprimet në thirrjen e Netanyahut

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!