featured

Udhëheqësit e Kinës do të vendosin objektivat e rritjes ndërsa problemet ekonomike rriten

Kina do të zbulojë disa nga objektivat e saj më të ulët të rritjes në dekada kur zyrtarët e lartë të Partisë Komuniste të fillojnë një takim vjetor të martën, pasi ekonomia e dytë më e madhe në botë përballet me “erëra” të tmerrshme.

Një vit pas mirosjes së Presidentit Xi Jinping për një mandat të tretë historik, Kongresi Popullor Kombëtar (NPC) do të fokusohet në një sërë sfidash ekonomike dhe të sigurisë gjatë konklavës njëjavore. Vitin e kaluar, me dhënien e mandatit të tij të fundit pesëvjeçar, Xi forcoi vendin e tij si udhëheqësi më i fuqishëm i Kinës që nga Mao Ce Duni. Por 12 muaj më vonë dhe i gjithë fokusi do të jetë në gjendjen e rëndë të ekonomisë së Kinës, e cila vitin e kaluar shënoi një nga rritjet e saj më të ulëta në dekada.

Vendi vazhdon të përballet me një krizë të zgjatur të sektorit të pronave, papunësi rekord tek të rinjtë dhe një ngadalësim global që po godet kërkesën për mallra kineze. Policia e armatosur dhe personeli i sigurisë janë të kudondodhur në rrugët e Pekinit këtë javë, ndërsa mijëra delegatë zbresin në kryeqytet për “Dy Sesionet”, një mbledhje njëjavore e koreografizuar me kujdes të NPC dhe Konferencës Konsultative Politike të Popullit Kinez (CPPCC). Takimet e kësaj jave nuk pritet të shohin zbulimin e paketave të shpëtimit me bileta të mëdha që ekspertët thonë se janë të nevojshme për të rikthyer ekonominë në rrugën e duhur.

Pjesa më e madhe e vendimeve të saj kryesore do të jenë marrë javë më parë, në mbledhjet me dyer të mbyllura të Partisë Komuniste, larg kamerave të mediave ndërkombëtare. Megjithatë, temat që janë në dispozicion për diskutim dhe toni i fjalimeve lejojnë njohuri kryesore për atë që i mban të zgjuar sundimtarët e Kinës gjatë natës.

 

Udhëheqësit e Kinës do të vendosin objektivat e rritjes ndërsa problemet ekonomike rriten

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!