featured

Zyrtarët e Gazës raportojnë edhe 4 vdekje të tjera nga kequshqyerja e fëmijëve

Katër fëmijë të tjerë kanë vdekur nga “kequshqyerja dhe dehidratimi” në Gazën e shkatërruar nga lufta, tha të premten ministria e shëndetësisë e territorit të sunduar nga Hamasi, vdekjet e fundit të raportuara për shkak të rritjes së paralajmërimeve për urinë.

Vdekjet ndodhën në spitalin Kamal Adwan në Gazën veriore, tha në një deklaratë zëdhënësi i ministrisë Ashraf al-Qudra, duke vënë në dukje se numri i vdekjeve të fëmijëve nga “kequshqyerja dhe dehidratimi” tani ka arritur në 10. Më herët të premten, një zëdhënës i agjencisë humanitare të OKB-së OCHA u tha gazetarëve se “nëse diçka nuk ndryshon, një zi buke është pothuajse e pashmangshme” në Gaza.

“Sapo shpallet zija e bukës, është tepër vonë për shumë njerëz”, tha zëdhënësi, Jens Laerke.

Vëmendja globale iu drejtua kushteve të rënda humanitare në Gaza të enjten, kur ministria e shëndetësisë tha se më shumë se 100 njerëz u vranë pasi palestinezët e dëshpëruar nxituan një karvan ndihme. Trupat izraelite hapën zjarr ndërsa civilët palestinezë u përpoqën për furnizime ushqimore gjatë një përleshjeje kaotike. Udhëheqësit botërorë bënë thirrje të premten për një hetim mbi vdekjet dhe një armëpushim gati pesë muaj pas luftës, e cila filloi me sulmin e befasishëm të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor që rezultoi në vdekjen e rreth 1,160 njerëzve, kryesisht civilë.

Ofensiva hakmarrëse e Izraelit për të eliminuar Hamasin tani ka vrarë të paktën 30,228, kryesisht gra dhe fëmijë, sipas bilancit të fundit të ministrisë.

Zyrtarët e Gazës raportojnë edhe 4 vdekje të tjera nga kequshqyerja e fëmijëve

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!