featured

Shefi i Helldivers 2 thotë “merre lojën më vonë nëse nuk ke para”

Johan Pilestedt, CEO i Arrowhead Studios, ka këshilluar fansat e lojës së tyre të suksesshme “Helldivers 2” të mos shpenzojnë “dollarin e fundit” për të blerë lojën¹. “Helldivers 2”, një lojë e tipit shooter online, ka qenë një sukses i madh që nga lansimi i saj më 8 shkurt, duke thyer rekordet e lojtarëve për botuesin Sony.

Por, popullariteti i papritur ka sjellë tension në serverat e lojës, me shumë lojtarë që kanë vështirësi për të hyrë në lojë¹. Megjithatë, kjo nuk ka ndalur shitjet, por Pilestedt ka thënë “Nëse nuk keni para, blini lojën më vonë”.

Në “Helldivers 2”, ju jeni anëtar i një skuadre ushtarësh të cilët janë hedhur në një planet të huaj dhe detyrohen t’I mbijetojnë sulmet nga valët e krijesave të mëdha, të ngjashme me insekte¹. Loja u lëshua me recensione entuziaste nga kritikët, të cilët lavdëruan gameplay-in e saj dhe referencat e saj ndaj satirës së shkencë-fiksionit të viteve ’90, “Starship Troopers”.

Me gjithë problemet me serverin – me fansat që presin në radhë të gjata për të filluar ndeshjet – entuziazmi rreth lojës ka qenë i madh¹. Dhe kur një lojtar i kërkoi të tjerëve të ndalonin “hyping up” “Helldivers 2”, sepse ai nuk kishte “para” për të blerë titullin prej £35 ($40), shefi i Arrowhead, Johan, kishte disa këshilla.

“Nëse ne bëmë një lojë shumë të argëtueshme, është e vlefshme të prisni derisa serverat të mund të mbështesin kapacitetin”, u përgjigj ai¹. “Dmth, si CEO, unë natyrisht dua që loja të jetë sa më fitimprurëse e mundur, por nëse ju shpenzoni [dollarin tuaj] të fundit dhe mbeteni të bllokuar në radhët e serverit, do të isha i thyer në zemër”.

Arrowhead ka pranuar se po “lufton për të mbajtur” kërkesën për lojën, dhe të hënën e kufizoi numrin e lojtarëve të lejuar njëkohësisht në 450,000¹. Kompania thotë se po punon natë e ditë për të rritur kapacitetin dhe për të zgjidhur çdo problem sa më shpejt të jetë e mundur.

Suksesi i “Helldivers 2” ndjek rritjen e befasishme të “Palworld” – ose “Pokemon me armë” – e cila u lansua me kërkesë të madhe muajin e kaluar. Zhvilluesit e atij loje tani kanë kthyer vëmendjen e tyre te kapja e cheat-ave pasi numrat e lojtarëve u qetësuan.

Shefi i Helldivers 2 thotë “merre lojën më vonë nëse nuk ke para”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!