featured

Rihanna dhe Zuckerberg në Indi për festën e organizuar nga njeriu më i pasur i Azisë

Rihanna dhe shefi i “Meta”, Mark Zuckerberg ishin në Indi të premten për një festë ekstravagante para dasmës të organizuar nga njeriu më i pasur i Azisë, me festimet që pritet të përfshijnë figura të tjera me ndikim global.

Bosët e teknologjisë globale, titanët e industrisë, yjet e Bollywood-it, yjet e popit dhe politikanët janë gjithashtu të prirur për festimet gala treditore të organizuara nga manjati miliarder, Mukesh Ambani. Festa e kësaj fundjave është një ceremoni e përpunuar para dasmës për djalin e vogël, Anant dhe të fejuarën, Radhika Merchant, vajza e manjatëve të pasur farmaceutikë. Fotot e publikuara nga mediat indiane konfirmuan ardhjen e Rihanna-s, Zuckerberg dhe gruas së themeluesit të “Facebook”, Priscilla Chan në qytetin e lindjes së Ambani, Jamnagar, së bashku me vajzën e madhe të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, Ivanka.

Këngëtarja e “Umbrella”, Rihanna, e cila lindi fëmijën e saj të dytë në gusht, është planifikuar të udhëheqë argëtimin e së premtes në performancën e saj të parë publike që nga Superbowl e vitit të kaluar. Transmetuesi “India Today” raportoi se këngëtares me origjinë nga Barbados dhe sipërmarrëses së bukurisë së grave, i ishin ofruar deri në 9 milionë dollarë për t’u paraqitur në këtë eveniment.

Ambani, 66 vjeç, është kryetar i Reliance Industries – kompania më e madhe e Indisë për nga kapitalizimi i tregut – dhe personi i 10-të më i pasur në botë, sipas listës së miliarderëve të “Forbes”, me vlerë më shumë se 116 miliardë dollarë. Ai trashëgoi një ndërmarrje industriale të lulëzuar që përfshin naftë, gaz dhe petrokimike nga babai i tij dhe e rriti atë në një gjigant komercial me interesa fitimprurëse në shitje me pakicë, telekomunikacion dhe një ekip kriketi në Premier League-n indiane. Partneritetet e Reliance me markat e njohura të modës si Burberry, Armani dhe Jimmy Choo e kanë ndihmuar konglomeratin të kujdeset për oreksin në rritje për mallra luksoze në mesin e klasës së mesme të Indisë.

Shtëpia e familjes së Ambanit, “Antilia”, një rrokaqiell 27-katësh që thuhet se ka kushtuar më shumë se 1 miliard dollarë për t’u ndërtuar dhe ka një staf të përhershëm prej 600 shërbëtorë – është një nga monumentet më të spikatura të Mumbait. Ai u kritikua pas përfundimit të tij në vitin 2010 nga autori Arundhati Roy dhe të tjerë, për ilustrimin e qartë të hendekut të gjerë midis elitës së biznesit të Indisë dhe turmave të saj të varfëra. Ambani organizoi dasmën më të shtrenjtë në Indi deri më tani për vajzën e tij në vitin 2018, e cila thuhet se kushtoi 100 milionë dollarë dhe pa megayllin amerikan të popit Beyonce të performonte.

Djali më i vogël Anant, 28 vjeç — i cili gjithashtu shërben si drejtor në bordet e disa firmave në pronësi të Reliance — pritet të martohet me Merchant, 29 vjeç, më vonë këtë vit. Familja Ambanis nisi festimet të mërkurën duke nisur një festë tre-ditore për fshatarët në Reliance Township në Jamnagar, në shtetin perëndimor të Indisë, Gujarat.

Ambanis po ndërtojnë gjithashtu një kompleks tempulli hindu në qytet për të shënuar dasmën, tha Fondacioni Reliance në mediat sociale.

Rihanna dhe Zuckerberg në Indi për festën e organizuar nga njeriu më i pasur i Azisë

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!