featured

A i dini përfitimet e konsumimit të farave të kungullit?

Farat e kungullit janë të mbushura me antioksidantë dhe kanë përfitime shëndetësore për trupin e njeriut.

Ato janë të pasura me fibra, vitaminë E, zink, kalium, magnez, hekur dhe kalcium. Ato gjithashtu ju ofrojnë burime me bazë bimore të proteinave dhe acideve yndyrore omega-3.

Një filxhan me fara kungulli ka:

163 kalori

8.5 gram proteina

4.2 gram karbohidrate

1.8 gram fibra

14 gram yndyrë

156 miligramë magnez (37% vlera ditore)

14.7 miligram kalcium

2 gram zink

Përfitimet shëndetësore të farave të kungullit

Konsumimi i farave të kungullit është lidhur me një shëndet më të mirë metabolik (duke vlerësuar tregues të tillë si sheqeri në gjak, presioni i gjakut dhe menaxhimi i kolesterolit).

Një studim i vitit 2018 zbuloi se konsumimi i farave të kungullit ndihmoi në menaxhimin e sheqerit në gjak pas ngrënies. Përmbajtja e fibrave në farat e kungullit mund të kontribuojë gjithashtu në ndikimin e tyre antidiabetik.

Së fundi, disa studime kanë lidhur farat e kungullit (dhe vajin e tyre) me përmirësime në shëndetin kardiovaskular.

1 lugë para gjumit dhe do të humbni 15 kg në 17 ditë

Vrasësi i prostatitit do ta shkatërrojë prostatitin në 2 netë

Nuk sëmurem sepse pastroj enët e mia të gjakut.

Për të normalizuar tensionin në 120/80, pini 1 gotë prej kësaj Hypertea.

Farat e kungullit mund të ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e shëndetit të mëlçisë. Një studim i vitit 2015 zbuloi se zëvendësimi i yndyrave të ngopura me yndyrna të shëndetshme në farat e kungullit mund të ndihmojë në reduktimin e rreziqeve që lidhen me sëmundjen e mëlçisë yndyrore joalkoolike, duke përfshirë zhvillimin e aterosklerozës. Studimi zbuloi gjithashtu se efekti anti-inflamator i vajit të farës së kungullit dha përfitime të mëtejshme.

Konsumi i farave të kungullit mund të luajë gjithashtu një rol në reduktimin e disa llojeve të kancerit. Një studim i vitit 2012 në gratë gjermane zbuloi se rritja e konsumit të farave të kungujve mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë pas menopauzës. Disa përfitime në studim dolën nga fitoestrogjenet që gjenden në farat e kungullit. Studimet e kafshëve duke përdorur farat e kungullit kanë gjetur gjithashtu përfitime në uljen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë.

Një studim i vitit 2016 zbuloi se vaji i farës së kungullit mund të luajë një rol në pengimin e rritjes së qelizave të kancerit të prostatës. Një studim tjetër zbuloi se vaji i farës së kungullit ishte një trajtim i sigurt dhe efektiv i mjekësisë alternative dhe plotësuese për burrat me prostata të zgjeruara pa kancer. Farat e kungullit mund të ndihmojnë gjithashtu në rritjen e flokëve. Një provë e kontrolluar e rastësishme e vitit 2014 zbuloi se burrat që konsumonin 400 mg vaj farash kungulli çdo ditë për 24 javë panë përmirësime në rritjen e flokëve.

Së fundi, përmbajtja e fibrave dhe magnezit të farave të kungullit mund të kontribuojë në një shëndet më të mirë të zorrëve.

A i dini përfitimet e konsumimit të farave të kungullit?

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!