featured

Ukraina thotë se shkatërroi 40 dronë të nisur nga Rusia gjatë natës

Ushtria e Rusisë ka nisur në Ukrainë një valë të re sulmesh me dronë, përgjatë natës, përfshirë edhe në kryeqytetin Kiev, kanë thënë zyrtarë ushtarakë ukrainas, më 11 shkurt.

Rusia ka sulmuar me dronë Ukrainën edhe një ditë më parë, kryesisht në Harkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, i cili gjendet në kufi me Rusinë, në pjesën lindore.

Si pasojë e sulmeve të 10 shkurtit janë vrarë të paktën tetë persona.

Sulmet e vazhdueshme ruse vijnë në kohën kur Kievit po i rrezikohen ndihmat ushtarake prej Shteteve të Bashkuara, pasi ligjvënësit republikanë atje po e bllokojnë një pako ndihme në vlerë të 61 miliardë dollarëve, me kërkesën që të bëhen ndryshime të mëdha në politikat kufitare të SHBA-së, për shkak të migrimit.

Forca ajrore ukrainase ka thënë ne Telegram se sistemet për mbrojtje kanë shkatërruar 40 prej 45 dronëve iranianë të nisur prej Rusisë gjatë natës.

“Alarmi në kryeqytet ka zgjatur gati dy orë”, ka thënë Serhiy Popko, udhëheqës i administratës ushtarake të Kievit, përmes një postimi në platformën për mesazhe, Telegram.

Popko ka thënë se të gjithë dronët mbi Kiev janë shkatërruar në ajër dhe nuk është raportuar për dëme në kryeqytet.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt të vitit 2022.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Ukraina thotë se shkatërroi 40 dronë të nisur nga Rusia gjatë natës
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!