Nën akuzë për spiunazh! Gazetari amerikan kthehet për apelimin e çështjes në gjykatën e Moskës

featured

Gazetari amerikan Evan Gershkovich është rikthyer në një gjykatë në Moskë për të apeluar kundër zgjatjes së periudhës së paraburgimit për akuzat për spiunazh, të cilat ai e mohon.

Gershkovich, një reporter për Wall Street Journal, u arrestua më 29 mars në qytetin Ural të Yekaterinburgut me akuza për spiunazh që sjell deri në 20 vjet burg.

Asnjë datë nuk është caktuar për gjyqin e tij dhe muajin e kaluar ndalimi i Gershkovich në burgun Lefortovo të Moskës u zgjat me tre muaj deri më 30 nëntor. Ai ka dështuar në dy apelime të mëparshme në prill dhe qershor.

SHBA thotë se Rusia po përdor Gershkovich për të kryer “diplomaci pengjesh” në një kohë kur marrëdhëniet midis dy superfuqive janë zhytur në pikën më të ulët në më shumë se 60 vjet për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Uashingtoni ka thënë se rasti kundër tij është fals dhe ka kërkuar lirimin e Gershkovich dhe Paul Whelan, një shtetas amerikan i dënuar për spiunazh në vitin 2020 dhe që ka vuajtur dënimin për 16 vjet burg për akuzat për spiunazh që ai gjithashtu i mohon.


Top Channel

Nën akuzë për spiunazh! Gazetari amerikan kthehet për apelimin e çështjes në gjykatën e Moskës