featured

Të gjithë GRATIS: Lojtarët që Barcelona tenton t’i transferojë në verë

Nëse Barcelona dëshiron të jetë sërish konkurruese në Evropë, duhet të bëjë një hap tjetër në cilësinë e skuadrës së saj. Të gjithë në klub e dinë këtë. Xavi Hernandez e ka bërë të qartë më shumë se një herë këtë sezon se kjo nuk ishte e mjaftueshme, megjithëse tashmë kishte filluar të shihej një nivel i caktuar konkurrues.

Në të kaluarën, menaxhmenti sportiv i Barcelonës ka treguar se është i aftë të bëjë nënshkrime të nivelit të lartë me çmime konkurruese. Është dashur situata aktuale ekonomike që klubi katalanas më në fund të mund të nënshkruajë pa rritje të çmimeve. Eksperiencat e fundit si ajo e Philippe Coutinhos janë ende shumë të freskëta në kujtesën e klubit.

Me problemet aktuale ekonomike dhe të faturave të pagave, Jordi Cruyff dhe Mateu Alemany duhet të përdorin ekspertizën dhe imagjinatën e tyre për të zgjidhur kërkesat e Xavit për skuadrën e tij. Sezonin e kaluar ata mundën të sjellin lojtarë që ishin të lirë, përcjell Marca. Lojtari më i mirë deri më tani ka qenë Andreas Christensen, por kanë shkëlqyer edhe Franck Kessie, Marcos Alonso dhe Hector Bellerin.

Duke parë përpara për sezonin e ardhshëm, klubi është duke u përfshirë edhe një herë në tregun e transferimeve – lojtarë që mund të mbulojnë pozicionet me garanci dhe, nëse është e mundur, të cilët arrijnë pa u detyruar klubi të paguajë për kartonin e tyre. Është mënyra më realiste për të kompletuar skuadrën tani që kanë të kufizuar hapësirën e manovrimit me leva.

Këtu janë disa nga lojtarët më të lakmuar në treg, të cilët do të jenë të lirë në fund të qershorit:

Lionel Messi

Argjentinasi përfundon kontratën me Paris Saint-Germain në qershor. Ai po heziton të rinovojë, gjë që ushqen shpresat e tifozëve të Barcelonës. Pa asnjë tarifë transferimi, gjithçka do të përqendrohej për të parë se si katalanasit mund të mbulonin pagën e tij. Dhe kjo, duke supozuar se Messi do të kthehej në Barcelonë duke paguar shumë më pak se në fazën e tij të mëparshme. Përndryshe, është e pamundur.

Marcus Thuram

Një tjetër emër që është lidhur më parë me Barcelonën. Ai përfundon kontratën e tij me Borussia Monchengladbach këtë verë. Ka edhe disa skuadra të tjera të interesuara për francezin, si Interi, por gjithçka tregon se Barcelona mund ta kishte kryer këtë operacion disa muaj më parë. Alemany dhe Cruyff dihet se janë shumë të etur kur bëhet fjalë për këtë lloj marrëveshjeje.

Evan Ndicka

Një tjetër mbrojtës francez që ka vëmendjen e gjigantëve nëpër Evropë. Në moshën 23-vjeçare, ai ende nuk e ka rinovuar kontratën me Eintracht Frankfurt . Barcelona po e ndjek nga afër, por ka edhe të tjerë.

Ilkay Gundogan

Një tifoz prej kohësh i Barcelonës, ai përfundon kontratën e tij me Manchester Cityn këtë verë. Ai është 32 vjeç, por kjo do të thotë më pak konkurrencë për nënshkrimin e tij. Ideja është që për mesfushën të vijnë vetëm lojtarë që përfaqësojnë vërtet një kërcim të rëndësishëm në cilësi. Ai është një i tillë.

Alejandro Grimaldo

Rikthimi i produktit të akademisë në klub është një opsion. Në moshën 27-vjeçare, ai përfundon kontratën me Benfikën dhe është një alternativë interesante për të përforcuar pozicionin e mbrojtësit të majtë. Sidomos nëse klubi arrin të mbyllë largimin e Jordi Albas, ndonëse lojtari i L’Hospitalet ka thënë në më shumë se një rast se dëshira e tij është përmbushja e kontratës.

Inigo Martinez

Mbrojtësi i Athletic Bilbaos është një tjetër që ëndërron të luajë për Barcelonën. Në të kaluarën ka qenë shumë pranë tij në disa raste, por duket se kjo herë është ajo që ka më shumë shanse të ndodhë. Në moshën 31-vjeçare, ai heziton të rinovojë me Athletic, gjë që është një tregues se ai ka diçka në sytë e tij.

Youri Tielemans

Lojtari ka qenë në radarin e Barcelonës për disa kohë, por ka rezistuar në të kaluarën. Aq shumë, saqë klubi beson se ai tashmë duhet të ketë diçka të mbyllur me një skuadër tjetër. Në çdo rast ai po ndiqet nga afër. Ai konsiderohet një opsion i mirë për pozicionin e mesfushës mbrojtëse, i cili mund të lirohet nëse Sergio Busquets vendos përfundimisht të largohet.

Të gjithë GRATIS: Lojtarët që Barcelona tenton t’i transferojë në verë
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!