featured

India “shtëpia e tigrit”, shifrat tregojnë rritje të shëndetshme të kafshës ekzotike 

India tani është shtëpia e 3,167 tigrave, 200 më shumë se katër vjet më parë, sipas vlerësimeve nga regjistrimi i fundit i tigrave.

Kryeministri Narendra Modi publikoi raportin të dielën në një ngjarje për të shënuar 50 vjetorin e fushatës së “Projektit Tiger” të vendit.

India vlerësohet të ketë më shumë se 70% të tigrave në botë.

Modi tha se India “jo vetëm që e kishte shpëtuar tigrin”, por gjithashtu i dha atij “një ekosistem të madh në të cilin do të lulëzonte”.

“Projekti Tiger” u lançua në vitin 1973 nga kryeministrja e atëhershme Indira Gandhi pasi numri i llojit të kafshës u bë jashtëzakonisht i ulët.

Vetëm midis 1875 dhe 1925, rreth 80,000 tigra u vranë në Indi, thotë një vlerësim. Gjuetia e dhuratave dhe sportive ishin të shfrenuara dhe deri në vitet 1960, numri i tigrave ishte pakësuar me shpejtësi. Por që atëherë, një numër iniciativash qeveritare – duke përfshirë ndalimin e gjuetisë dhe lëvizjet e ndërgjegjësimit në fshatra – janë vendosur për të ruajtur tigrin, i cili është gjithashtu kafsha kombëtare e Indisë.

Ligjet u forcuan gjithashtu për ta bërë praktikisht të paligjshme vrasjen ose kapjen e kafshëve të egra edhe kur ato ishin të përfshira në situata konflikti me njerëzit.

Që nga viti 2006, ka pasur një rritje të shëndetshme të numrit të tigrave.


Top Channel

India “shtëpia e tigrit”, shifrat tregojnë rritje të shëndetshme të kafshës ekzotike 
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!