Gigabyte thuhet se do lançojë një Radeon 6800 XT me fuqi të lartë

featured

Gigabyte thuhet se po përgatit një tjetër version të kartës së saj grafike Radeon RX 6800 XT, një që përdor një sistem të përmirësuar ftohjeje dhe një bord qarku të printuar që ndoshta ishte menduar për bordet më të avancuara të serisë Radeon RX 6900, sipas VideoCardz.

Ndërsa ideja që vjen një tjetër kartë Radeon RX 6800 XT duket interesante.

Karta grafike e përfolur Radeon RX 6800 XT Gaming Pro bazohet në procesorin grafik Navi 21 me 4608 procesorë transmetimi të aktivizuar dhe mbart 16 GB memorie GDDR6.

Megjithatë, supozohet se përdor një bord qarku të printuar me një modul të përmirësuar të rregullimit të tensionit (VRM) si dhe një sistem ftohjeje të krijuar fillimisht për një shtesë shumë më të fuqishme me të gjitha 5120 SP-të e aktivizuara, Gigabyte Gaming OC Radeon RX 6950 XT .

Për shkak të modulit të tij pothuajse të pakufizuar të rregullimit të tensionit dhe tre lidhësve të energjisë PCIe me tetë gjilpëra që kapin deri në 450 W, kjo mund të përfundojë të jetë një nga kartat grafike më të mira për mbingarkesë. /PCWorld Albanian

Gigabyte thuhet se do lançojë një Radeon 6800 XT me fuqi të lartë