featured

Fëmijët e ‘rrëmbyer’ ukrainas dënohen sepse nuk kënduan himnin kombëtar rus

Fëmijët që janë kthyer në Ukrainë pasi u dëbuan me forcë në Rusi janë ankuar për dënime për refuzimin e këndimit të himneve kombëtare.

Këshilltarja ukrainase për të drejtat e fëmijëve, Daria Harasymchuk deklaron se fëmijët thonë që ishin rrahur sepse përmendnin se ishin ukrainas.

Dënime të tjera thuhet se përfshinin ndalimin nga shëtitjet dhe detyrimin për të rishkruar tekste ruse. Zonja Harasymchuk tha se fëmijëve iu është thënë nga pala ruse që prindërit e tyre i kishin “braktisur” dhe se “askush nuk po i pret” në Ukrainë.

Deri më tani, kuptohet se rreth 19,000 fëmijë ukrainas janë dërguar në rusisht që nga fillimi i pushtimit në shkurt 2022.


Top Channel

Fëmijët e ‘rrëmbyer’ ukrainas dënohen sepse nuk kënduan himnin kombëtar rus

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!