featured

Detaje nga rrjedhja e dokumenteve të klasifikuara mbi luftën: Trupat ruse ‘premtuan bonus për shkatërrimin e tankeve të furnizuara nga NATO’

Të tjera detaje janë zbuluar rreth dokumenteve të inteligjencës amerikane, të cilat u shfaqën për herë të parë në mediat sociale Twitter dhe Telegram më 6 prill.

Këto dokumente shumë të klasifikuara tregojnë se trupave ruse u premtohej një bonus nëse dëmtonin ose shkatërronin tanket e furnizuara nga NATO në Ukrainë.

Raporti, nga New York Times, pretendonte se dokumentet shkruanin që kjo ishte “pjesë e një kësti më të madh iniciativash të strukturuara për të ndihmuar formacionet ruse dhe për të rritur moralin ndërsa ata luftojnë për të kapur territorin në lindje të Ukrainës”.

Raporti gjithashtu pretendonte se dokumenti thoshte: “Videot e tankeve që po shkatërroheshin do të shpërndaheshin gjerësisht për të ulur besimin e Ukrainës dhe Perëndimit dhe për të siguruar trupat ruse për aftësinë e tyre për të kapërcyer këtë armatim të ri.

Anëtarët e Aleancës së Atlantikut të Veriut i kanë ofruar Ukrainës qindra tanke luftarake në një përpjekje për të kthyer valën në luftën me Rusinë.

160 tanke të tjera Leopard të prodhimit gjerman pritet të mbërrijnë në Ukrainë përpara një kundërofensivë të re, që mendohet gjerësisht se do të vendoset në pranverë.


Top Channel

Detaje nga rrjedhja e dokumenteve të klasifikuara mbi luftën: Trupat ruse ‘premtuan bonus për shkatërrimin e tankeve të furnizuara nga NATO’
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!