featured

OpenAI bllokoi me qëllim qasjen në ChatGPT pasi zbuloi një problem kritik

ChatGPT përfundoi offline për pak momente ditën e Hënë pasi disa përdorues zbuluan se mund të shikonin titujt e bisedave të personave të tjera.

Njerëzit postuan screenshot të ndërfaqes së tyre ChatGPT në rrjetet sociale si Reddit dhe Twitter duke treguar panele anësore populluar me bisedat që thonin se nuk ishin të tyre.

Edhe pse mund të shikonin vetëm titujt dhe jo plotësisht bisedat e të tjerëve, incidenti vë në dukje se duhet të jemi të kujdesshëm kur ndajmë informacione apo bëjmë pyetje me robotit e komunikimit.

Një përfaqësues i OpenAI tha për Bloomberg se kompania përkohësisht kishte çaktivizuar ChatGPT pasi u vu në dijeni të këtyre raporteve. Siç duket problemi qëndronte tek një softuer open-source që kompania nuk i dha emër por që kishte shkaktuar problemin dhe vetë CEO Sam Altman e konfirmoi.

Sipas raportit të incidentit të kompanisë, ChatGPT u mbyll ditën e Hënë dhe u rikthye plotësisht vetëm pas 10 orësh nga adresimi i problemit. Në momentin që shkruajmë historiku i bisedave ende mungon.

ChatGPT ndaloi së funksionuari ditën e Hënë me përdoruesit në mbarë botën që ankoheshin për probleme me aksesin.

Bie ChatGPT

Ditën e Hënë, Down Detector zbuloi qindra raportime nga përdoruesit e ChatGPT dhe GPT-4 të cilët thanë se OpenAI kishte rënë dhe roboti i komunikimit me inteligjencë artificiale nuk funksiononte.

Në faqen e statusit të OpenAI thuhej se ka një ndërprerje aksesi në chat.open.ai.com.

Versioni më i fundit i mjetit me inteligjencë artificiale u lançua ktë muaj pas suksesit që ChatGPT pati në 2022. GPT-4 ka provuar të jetë shumë i suksesshëm në një gamë detyrash ndërsa OpenAI pretendon se teknologjia mund të përpunojë udhëzime të reja krahasuar me paraardhësin ChatGPT.

Përdoruesit kanë arritur të rikrijojnë video lojëra klasike me GPT-4 në pak sekonda si dhe përdorur për të ndërvepruar me njerëzit për kryerjen e disa punëve.

Avancimet e bëra nga OpenAI në vitet e fundit kanë bërë që hulumtuesit ti tremben nëse inteligjenca artificiale po zhvillohet me ritme më të shpejta sesa ishte menduar në fillim.

/PCWorld Albanian

OpenAI bllokoi me qëllim qasjen në ChatGPT pasi zbuloi një problem kritik

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!