Izraeli kundërpërgjigjet pas bombave në Lartësitë Golan, sulme hakmarrëse në Siri

featured

Izraeli ka ndërmarrë sulme me artileri në Siri këtë të diel pasi disa raketa u hodhën prej Sirisë dhe goditën Rrafshnaltën e Golanit.

Sulmet hakmarrëse të Izraelit për raketat e hedhura nga Siria – përgjegjësinë për të cilat nuk e ka marrë ende askush – paraqesin episodin e fundit të përshkallëzimit të dhunës në rajon.

Gjashtë raketa u lëshuan drejt Izraelit mbrëmjen e së shtunës dhe dy goditën Rrafshnaltën e Golanit, tha ushtria izraelite. Të paktën një raketë është rrëzuar nga sistemi i mbrojtjes ajrore të Izraelit. Rajoni prej 1.200 kilometrash – që patrullohet nga ushtarë izraelitë dhe gjendet në kufi me Libanin – u mor nga Siria më 1967 gjatë Luftës Gjashtëditore. Izraeli më vonë e aneksoi këtë rajon, lëvizje që kurrë nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Rritja e dhunës vjen në kohën kur myslimanët janë në Muajin e Ramazanit dhe hebrenjtë dhe të krishterët festojnë Pashkët. Më herët gjatë javës, policia izraelite pengoi lutjet në xhaminë Al-Aqsa – vendin e tretë më të shenjtë të myslimanëve – duke argumentuar se “disa të rinj, shkelës të ligjit” ishin barrikaduar brenda xhamisë.

Një ditë më vonë, mbi 30 raketa u lëshuan nga territori i Libanit drejt Izraelit dhe për këto sulme Izraeli fajësoi grupet palestineze por goditi edhe objektiva në Libanin jugor.


Top Channel

Izraeli kundërpërgjigjet pas bombave në Lartësitë Golan, sulme hakmarrëse në Siri