featured

Amir Khanit i ndalohet për dy vjet sporti i boksit

Boksieri britanik Amir Khan është pezulluar për dy vjet pasi testi anti-doping zbuloi praninë e një substance të ndaluar pas meçit së tij kundër Kell Brook në shkurt të vitit 2022.

Ish-kampioni i botës në pesha të lehta rezultoi pozitiv në testin për ostarinë.

Khan, i cili u tërhoq nga boksi në maj, pranoi se kishte thyer rregullat anti-doping, por tha se nuk ishte e qëllimshme.

Një gjykatë e pavarur e pranoi këtë argument, duke përjashtuar sjelljen e qëllimshme ose të pamatur nga 36-vjeçari.

Ndalimi nga të gjitha sportet mendohet se ka filluar më 6 prill 2022 dhe skadon më 5 prill 2024.

Faqja e internetit Anti-Doping në Mbretërinë e Bashkuar thotë se ostarina është një ilaç i krijuar për të pasur efekte të ngjashme me testosteronin.

Amir Khanit i ndalohet për dy vjet sporti i boksit

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!