featured

Vritet turisti italian në Izrael, situata në prag “shpërthimi”

Një turist italian humbi jetën dhe shtatë persona të tjerë u plagosën në atë që dyshohet se ka qenë një përplasje e qëllimshme me makinë pranë një plazhi në Tel Aviv.

Ministria e jashtme italiane njoftoi se Izraeli ka identifikuar viktimën si 36 vjeçarin Alessandro Parini. Në mesin e të lënduarve është edhe një Italian tjetër si dhe tre shtetas britanikë.

Një ngjarje shumë e rëndë ndodhi në shëtitoren e Tel Avivit. Një makinë hyri në zonën e këmbësorëve dhe goditi disa prej tyre. Fatkeqësisht kemi një të vdekur e disa të plagosur, disa prej të cilëve kanë lëndime mesatare. Policët që u afruan e identifikuan mjetin dhe panë që kishte armë brenda tij. Kur i dyshuari u përpoq të kapte armën, policët hapën zjarr dhe e vranë”– u shpreh Amichai Eshed , shef i policisë së Tel Avivit.

Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan një makinë të përmbysur pranë një shëtitoreje dhe një oficer policie izraelite duke hapur zjarr. Forcat lokale të policisë njoftuar se i dyshuari si agresor u qëllua për vdekje nga efektivët. Ai është Yousef Abu Jaber nga Kafr Qasim, një qytet izraelito-arab.

Rindërtimi i parë i ngjarjes tregon se 45 vjeçari ka drejtuar me shpejtësi një makinë tip Kia përgjatë shëtitores së plazhit të qytetit, duke goditur disa këmbësorë përpara se të përmbysej në lëndinën e kopshtit Charles Clore. Të gjithë të prekurit prej këtij sulmi, janë turistë. Ngjarja erdhi pak pasi dy motra britaniko-izraelite u vranë dhe nëna e tyre u plagos në një të shtëna në Bregun Perëndimor të pushtuar më herët të premten.


Top Channel

Vritet turisti italian në Izrael, situata në prag “shpërthimi”
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!