featured

Trump nuk meriton burgun, thotë Stormy Daniels

Stormy Daniels thotë se Donald Trump nuk e meriton të burgoset për pagesën e bërë ndaj saj, e cila e solli atë në gjykatë këtë javë për akuza penale.

“Unë nuk mendoj se krimet e tij kundër meje janë të denja për burgim,” i tha aktorja e filmit për të rritur Piers Morgan në intervistën e saj të parë që nga seanca.

Ish-presidenti amerikan u deklarua i pafajshëm në një sallë gjyqi në Manhattan për 34 akuza për falsifikimin e të dhënave të biznesit.

Akuzat për krime mbartin një dënim maksimal prej katër vjetësh, përcjell portali tv21.tv

Avokati i Trump i pagoi 130,000 dollarë Daniels para zgjedhjeve të 2016-ës për të blerë heshtjen e saj pasi ajo po kërkonte të dilte publikisht për një aferë të supozuar.

Prokurorët thonë se mënyra se si avokati u rimbursua më pas nga Trump ndërsa ai ishte president përbënte mashtrim tatimor, sepse llogaritë i përshkruan pagesat si shpenzime ligjore.

Daniels i tha Piers Morgan Uncensored të Talk TV se nuk mendonte se ai e meritonte të mbahej pas hekurave për atë që bëri.

Por ajo shtoi se nëse ai shpallet fajtor për krime të tjera, atëherë ai duhet të burgoset si shembull për të tjerët.

Trump përballet me hetime të veçanta penale për keqpërdorimin e materialeve të klasifikuara, përpjekjet për të përmbysur zgjedhjet në Gjeorgji dhe për rolin e tij në sulmin ndaj ndërtesës së Kapitolit të SHBA.

Kur u pyet nëse do të dëshmonte në gjyqin e ardhshëm, Daniels tha se “absolutisht” do të dëshmonte.

“Është e frikshme, por unë e pres me padurim, nuk kam asgjë për të fshehur. Unë jam i vetmi që kam thënë të vërtetën.”

Ndjenjat e saj kur pa zotin Trump të hynte në sallën e gjyqit ishin të përziera, tha ajo, por emocioni kryesor ishte trishtimi.

“Ai duhej të ishte nën sundimin e dikujt tjetër, gjykatësit. Mbreti ishte rrëzuar nga froni. Ai nuk është më i paprekshëm.”

Prokurori që ngriti çështjen, Alvin Bragg, tha se përpjekja për të maskuar pagesën ndaj Daniels përbënte mashtrim të votuesve duke shtypur histori negative në prag të zgjedhjeve.

Trump mohon të ketë pasur ndonjëherë marrëdhënie seksuale me Daniels dhe thotë se pagesa është bërë për të mbrojtur familjen e tij nga akuzat e rreme, jo për të ndikuar në zgjedhje.

Ekspertët ligjorë i kanë thënë BBC-së se mendojnë se nuk ka gjasa që Trump të burgoset nëse dënohet dhe një gjobë është rezultati më i mundshëm.

Ish-presidenti kandidon sërish për Shtëpinë e Bardhë dhe gjyqi penal vitin e ardhshëm mund të pengojë përpjekjet e tij për të kërkuar nominimin republikan.

Kolegët republikanë janë mbledhur rreth tij që nga aktakuza dhe kanë sulmuar Bragg, një demokrat, si kryerës i një ndjekjeje të motivuar politikisht./21Media

Trump nuk meriton burgun, thotë Stormy Daniels
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!