featured

Irani instalon kamera në vende publike për identifikimin e grave që nuk mbulojnë flokët

Gratë e identifikuara do të marrin një paralajmërim në lidhje me pasojat e mosmbulimit të flokëve me hixhab (shami), dhe kjo do të ndihmonte në parandalimin e “rezistencës kundër ligjit të hixhabit”, tha policia.

Një deklaratë e policisë e publikuar nga agjencia shtetërore e lajmeve e Republikës Islamike tha se sistemi përdori të ashtuquajturat kamera “të zgjuara” dhe mjete të tjera për të identifikuar dhe dërguar “dokumente dhe mesazhe paralajmëruese për shkelësit e ligjit të hixhabit”.

Irani instalon kamera në vende publike për identifikimin e grave që nuk mbulojnë flokët

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Identifikohu

Identifikohu ose krijo një llogari tani për të përfituar nga privilegjet e Press Online.al - i cili është plotësisht falas!