featured

Cilat Janë Suplementet më të Mira që Rrisin Përqendrimin?

Nëse e gjeni veten duke pasur probleme të mbani mendjen në një detyrë në punë ose luftoni të qëndroni më të angazhuar kur merrni pjesë në aktivitetet tuaja të preferuara, nuk jeni vetëm!

Shumë njerëz e kanë të vështirë të qëndrojnë të përqendruar për një kohë të gjatë. 

Dhe për fat të mirë, për të përmirësuar aftësinë për t’u përqëndruar, nuk është e nevojshme të ndryshoni plotësisht zakonet tuaja të përditshme.

AgroWeb.org ju njeh me disa nga suplementet më të mira që ndihmojnë për të rritur përqëndrimin, kështu që lexoni për të zbuluar se cilat prej tyre preferoni të konsumoni.  

Vitamina B12

Kjo vitaminë përdoret shpesh si një shtesë për rritjen e energjisë. Por ekspertët e shëndetit thonë se ajo gjithashtu ka përfitime të mëdha kur bëhet fjalë për rritjen e përqëndrimit. 

Mungesa e vitaminës B12 mund të jetë veçanërisht e pranishme tek të moshuarit, dhe kjo pjesë e popullsisë mund të përfitojë më shumë nga marrja e saj.

Vaji i peshkut

Tashmë i përdorur gjerësisht si një shtesë për shëndetin kardiovaskular, vaji i peshkut mund të ndihmojë gjithashtu edhe individët që kërkojnë të përmirësojnë fokusin e tyre.

Shtesat e vajit të peshkut përmbajnë një përzierje të acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në funksionin e përgjithshëm të trurit.

Probiotikët

Shtimi i probiotikëve në regjimin tuaj ushqimor mund të jetë mënyra më e lehtë për të rritur përqëndrimin.

Zorrët përmbajnë baktere të dobishme të njohura si mikrobiota, që luan një rol kyç në ruajtjen e shëndetit si në trup ashtu edhe në mendje. 

Studiuesit kanë gjetur se ekziston një linjë e drejtpërdrejtë komunikimi midis trurit dhe trupit tuaj, që quhet boshti zorrë-tru. 

Kjo linjë komunikimi funksionon duke lidhur qendrat emocionale dhe njohëse të trurit me funksionin e zorrëve.

Studimet kanë zbuluar se suplementet probiotike, kishin mundur të rrisnin fleksibilitetin mendor dhe të zvogëlojnë stresin. Faktorë të cilët mund të ndikojnë tek aftësia për t’u përqëndruar.

Çaji jeshil

Suplementet e çajit jeshil janë një mënyrë e thjeshtë për të përmirësuar përqëndrimin në mënyrë të shpejtë.

Një aminoacid special që gjendet tek çaji jeshil, ndihmon për tu relaksuar, veçanërisht gjatë periudhave stresuese, ku aftësia për tu përqëndruar bie.

Çaji jeshil mund të ndihmojë duke reduktuar stresin nën situata me presion të lartë, dhe duke përmirësuar aftësinë për t’u përqëndruar./AgroWeb.org

Cilat Janë Suplementet më të Mira që Rrisin Përqendrimin?
Giriş Yap

Press Online ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!